Jajka od szczęśliwych kur - O co chodzi ?

"Skąd się biorą jajka? Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest prosta i nie może niczym zaskoczyć. W czasach przemysłowej produkcji żywności i supermarketów pytanie to nie jest jednak bez znaczenia. Każde jajko ma swoją historię zakodowaną w ciągu liter i cyfr nadrukowanych na skorupce. Zanim zawędruje na nasz stół warto się z nią zapoznać…

Ponad 60% jaj, które można kupić w polskich sklepach ma (poza formą) niewiele wspólnego z prawdziwym jajami, a ich producentom udało się zamienić życie “produkujących” je kur w prawdziwy koszmar. Organizacje ekologiczne i zwolennicy zdrowej żywności starają się uświadomić zwykłym konsumentów, że jaja od „szczęśliwych” kur są lepsze.
Wiele osób, nie zdaje sobie sprawy, że nie chodzi tutaj o „samopoczucie” kury, ale o jej zdrowie i warunki w jakich żyje.

Większość zdjęć z kurzych ferm jest zbyt brutalna, by kogokolwiek zachęcać do ich oglądania. Kury zamknięte są po parę sztuk w ciasnych, wykonanych z metalowych drutów klatkach ustawionych piętrowo w wielkich zmechanizowanych halach przypominających obozy koncentracyjne. Niekiedy całe swoje życie spędzają na przestrzeni wielkości kartki A4, wzajemnie się tratując i kalecząc o siatkę, nigdy nie widząc słońca czy prawdziwej trawy. Karmione są nafaszerowaną antybiotykami i środkami zwiększającymi wydajność „produkcji” paszą przemysłową.

Nie każdego musi wzruszać los tych kur, ale dość oczywiste jest, że ich jaja mają takie wartości odżywcze i smakują tak, jak to czym są karmione. Stosując brutalne porównanie, to tak jakby zakładać, że paląca, niedożywiona narkomanka urodzi nagle duże, zdrowe dziecko.

Jeśli chcemy wiedzieć skąd pochodzą jaja, które trafiają na nasz stół, najlepiej kupować je prosto od lokalnego producenta. Niestety nie każdy ma takie warunki. Zgodnie z normami Unii Europejskiej każde jajko musi być specjalnie oznakowane, tak aby kupujący wiedział skąd pochodzą. Każde jajko oznakowane jest specjalnym kodem: X-YY-AABBCCDD. Co oznaczają poszczególne symbole na skorupkach? X oznacza sposób, w jaki kury są hodowane, YY to kraj pochodzenia (PL to Polska), zaś AABBCCDD jest to numer identyfikacyjny producenta.

Najważniejszy jest X czyli pierwszy symbol kodu.
Aby to wiedzieć, zwróć uwagę na pierwszą cyfrę pieczątki na jajku. Będzie to cyfra z zakresu: 0-3.

0 – oznacza, że jajko zniosła kura z chowu ekologicznego. Prawdziwie szczęśliwa kura. Chodzi po polach albo po wybiegu, na świeżym powietrzu, wcina robaczki albo ziarenka, które znajdzie w ziemi. Pełna swoboda poruszania się.

1 – chów wolnowybiegowy. Nie tak dobrze jak 0, ale całkiem nieźle. Kury zwykle zamyka się na noc, ale to i tak elita wśród kur.

2 – chów ściółkowy. Kura spędza życie w zamknięciu, ale przynajmniej ma ten przywilej, że może się swobodnie poruszać.

3 – chów klatkowy. Tego przywileju nie posiada już kura z 3. Życie spędza w klatce z innymi kurami ściśnięte tak mocno, że często nie ma nawet możliwości, aby się obrócić. Zwykle obcina się takim kurom dzioby, aby się nie podziobały nawzajem na śmierć.

Choć kupienie dobrej jakości jaj nie jest tak proste, jak mogłoby się z pozoru wydawać, warto poświęcić na to trochę czasu.

Świeże jaja z ekologicznej hodowli są smaczne i bardzo zdrowe. Zawierają mniej szkodliwego cholesterolu i tłuszczu i wiele witamin – spożycie jednego dużego jaja dziennie pokrywa średnio:
- 3 % zapotrzebowania na energię (75-80 cal),
- 10,5 % zapotrzebowania na białko,
- 6 % zapotrzebowania na witaminę A,
- 31 % zapotrzebowania na witaminę K.
- 6 % zapotrzebowania na witaminę D (drugie – po rybim tranie – miejsce pod względem naturalnej zawartości witaminy D"


Podsumowując, żeby jajko było zdrowe, kura musi być szczęśliwa :).

Źródło: Jajka od szczęśliwych kur

0 komentarze: